Sakrament małżeństwa to święta, nierozerwalna wspólnota osób ochrzczonych, powołanych przez Boga do miłości i wierności oraz do przekazywania życia. Wielka godność tej wspólnoty domaga się, aby narzeczeni potraktowali poważnie przygotowanie do małżeństwa.

Aby prosić o zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego należy:

1. Zarezerwować termin ślubu na kilka miesięcy przed planowaną uroczystością.
2. Na 3 miesiące przed ślubem oboje narzeczeni powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej w celu spisania protokołu przedmałżeńskiego.

Należy przynieść ze sobą następujące dokumenty

  • dowody osobiste,
  • dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego do ślubu konkordatowego (oboje narzeczeni zgłaszają się do właściwego USC nie później niż 3 miesiące przed dniem ślubu, by następnie w najbliższych dniach udać się do kancelarii parafii).
  • metrykę chrztu do ślubu (jeśli chrzest miał miejsce poza naszą parafią) wypisaną nie wcześniej niż sześć miesięcy przed datą ślubu,
    – zaświadczenie o bierzmowaniu (o ile nie jest zaznaczone na metryce chrztu),
  • świadectwo ukończenia katechizacji w szkole ponadpodstawowej (do wglądu).

4. Narzeczeni, jako osoby wierzące winni dwukrotne odprawić Sakrament Pokuty zaznaczając na początku, że jest to spowiedź przedmałżeńska:
– w najbliższym czasie po spisaniu protokołu przedślubnego;
– przed samym ślubem.

5. Po spisaniu protokołu w parafii wygłasza się zapowiedzi przedślubne w parafiach narzeczonych, w celu zapoznania parafian z planem zawarcia małżeństwa oraz w celu wykrycia ewentualnych przeszkód do zawarcia małżeństwa (sakrament małżeństwa nie jest tylko prywatną sprawą narzeczonych, ale wydarzeniem ważnym dla wspólnoty Kościoła).

6. W tygodniu poprzedzającym ślub narzeczeni przychodzą razem ze świadkami do kancelarii parafialnej, aby podpisać dokumenty ślubu. Świadkowie powinni posiadać przy sobie dowody osobiste.