Metody Rozpoznawania Płodności (MRP) polegają na systematycznym prowadzeniu przez kobietę obserwacji zmian w cyklu miesiączkowym tzw. wskaźników płodności, zapisywaniu danych na karcie obserwacji cyklu a następnie interpretacji objawów i ustaleniu faz płodności i niepłodności w danym cyklu menstruacyjnym, niezależnie od regularności i czasu trwania cyklu. Jest to prosta, nieinwazyjna metoda potwierdzająca owulację w organizmie kobiety.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje metody rozpoznawania płodności za skuteczne i zaleca włączenie nauki metod do wszystkich programów promocji zdrowia oraz promowanie MRP przez pracowników służby zdrowia równolegle z innymi metodami planowania rodziny.

Metody rozpoznawania płodności mają podstawy naukowe, opierają się na biologicznej wiedzy o neurohormonalnych procesach zachodzących w organizmie kobiety. Wiedza wynikająca z obserwacji cyklu miesiączkowego kobiety pozwala na wyznaczanie fazy niepłodności przedowulacyjnej, fazę płodności oraz fazę niepłodności poowulacyjnej. Małżeństwo dzięki tym umiejętnościom ma możliwość przygotowania się i zaplanowania poczęcia dziecka, wyznaczenia terminu porodu lub odłożenia poczęcia dziecka.

Metody rozpoznawania płodności są doskonałym narzędziem monitorowania zdrowia ginekologicznego i prokreacyjnego kobiety. Umożliwiają zauważenie nieprawidłowości i zaburzeń we wczesnym etapie i podjęcie leczenia we właściwym czasie. MRP mogą wspomóc leczenie medyczne małżeństwom doświadczającym trudności z poczęciem dziecka.

Dlaczego warto stosować naturalne planowanie rodziny?

           NPR umożliwia:

  • poczęcie dziecka w planowanym terminie
  • zdiagnozowanie zaburzeń w cyklu kobiety i podjęcie ich leczenia
  • występuje pełna akceptacja płodności razem z jej cyklicznością
  • kobieta jest niezależna, sama radzi sobie ze swoim ciałem
  • nie wymagają nakładów finansowych
  • są ekologiczne, nieszkodliwe dla zdrowia
  • sprzyjają dialogowi małżeńskiemu i pozytywnej postawie wobec dziecka
czerwiec 2024
N P W Ś C P S
« maj    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Odwiedź nas na facebooku