Legion Maryi jest międzynarodowym stowarzyszeniem katolików świeckich, które za zgodą Kościoła i pod przemożną opieką Maryi Niepokalanej – a która wobec szatana i jego legionu jest groźna jak zbrojne zastępy – wspomaga Kościół po przez swoją modlitwę i apostolat. Zatem Legion Maryi jest zorganizowany na wzór armii starożytnego Rzymu i stąd bierze swoją nazwę. Nazwa legion wskazuje na gotowość jego członków do walki ze złem i służenie Kościołowi pod przewodnictwem Maryi Niepokalanej.

Legion Maryi powstał w 1921 roku w Dublinie w Irlandii, a jego założycielem był Frank Duff (1885-1980), obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny. Legion prowadzi apostolat prawie we wszystkich krajach świata. Obecnie liczy ponad 3 miliony członków aktywnych i kilkanaście milionów członków pomocniczych.

W 2014 roku obchodziliśmy jubileusz 35-lecia powołania Legionu Maryi w naszym kraju. W Polsce propagatorem tego stowarzyszenia był Anatol Kaszczuk, twórca Nieustannych Różańców Papieskich i tzw. Oblężeń Jerycha oraz kongresów różańcowych na różnych kontynentach.

Legion Maryi w Polsce liczy 5836 członków aktywnych i 19 028 członków pomocniczych (tzw. Auksyliatorów).

Historycznym wydarzeniem dla Legionu Maryi było uznanie wspólnoty po ponad 90 latach działalności za międzynarodowe stowarzyszenie z osobowością prawną, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (kan. 298-311) Uroczystość miała miejsce 27 marca 2014 r. w Rzymie w siedzibie Papieskiej Rady ds. Świeckich. Legion Maryi reprezentowany był przez przedstawicieli kilkunastu krajów. Polskich legionistów reprezentowali ks. dr hab. Janusz Węgrzycki – ogólnopolski kierownik duchowy Legionu oraz s. Jolanta Widenka – prezydent Komicjum Mater Misericordiae z Warszawy.

W naszej parafii działają dwa prezydia Legionu Maryi – Prezydium pw. Niepokalanego Serca Maryi, działające przy kościele parafialnym św. Wita, liczące 12 członków czynnych i 30 wspierających oraz Prezydium pw. Matki Bożej Częstochowskiej, działające przy kaplicy w Dominowie zrzeszające 10 członków czynnych i 4 wspierających. Kierownikiem duchowym jest ks. Paweł Szczygliński.

Praca apostolska

Legionista ma obowiązek wykonania dwugodzinnej pracy apostolskiej w każdym tygodniu. Praca ta zostaje przydzielona w uzgodnieniu z kierownikiem duchowym na cotygodniowym spotkaniu prezydium i powinna mieć charakter ewangelizacyjny. Modlitwa i działanie – tak najkrócej można by określić duchowość Legionu.

Członkiem Legionu może być każdy, kto chciałby pogłębić swoją życie religijne i wspomóc Kościół w głoszeniu Ewangelii wszystkim ludziom. Członkowie aktywni podejmują osobistą formację na cotygodniowych spotkaniach, jak również angażują się w różnorakie prace apostolskie. Członkowie pomocniczy wspomagają członków aktywnych w ich dziele poprzez codzienne odmawianie modlitw legionowych i jednej części Różańca Świętego. Mogą oni także korzystać z comiesięcznych spotkań formacyjnych.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby wstąpić w szeregi Legionu Maryi, aby wspierać działania Kościoła pod przewodnictwem Maryi Niepokalanej. Nasze spotkania odbywają się:

Prezydium pw. Niepokalanego Serca Maryi z Mełgwi – w każdy czwartek w sali parafialnej o godz. 1500.
Prezydium pw. Matki Bożej Częstochowskiej z Dominowa – w każdy wtorek w sali z przy kaplicy w Dominowie o godz. 15.30

czerwiec 2024
N P W Ś C P S
« maj    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Odwiedź nas na facebooku