ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
WIELKI CZWARTEK
18.00 – Msza Wieczerzy Pańskiej
WIELKI PIĄTEK
9.00 – Liturgia Godzin (Jutrznia z Godziną Czytań)
17.00 – Parafialna Droga Krzyżowa (początek przy Urzędzie Gminy)
18.00 – Liturgia Męki Pańskiej
od 19.30 – całonocna adoracja
19:30 – 20 Młodzież KSM
20-21 Janówek, Piotrówek
21-22 Krzesimów, Lubieniec
22-23 Minkowice
23-24 Dominów, Żurawniki
24-1 Krępiec, Krępiec Nowy
1-2 Jacków
2-3 Mełgiew
3-4 Trzeszkowice
4-5 Trzeciaków
5-6 Podzamcze
6-7 Janowice, Józefów
WIELKA SOBOTA
Wielka Sobota jest dniem rozważania śmierci Jezusa i trwania przy Grobie Pańskim. To dzień ciszy. Przez modlitwę i post oczekujemy na zmartwychwstanie. W tym dniu wierni przynoszą do poświęcenia pokarmy na stół wielkanocny. Pamiętajmy jednak, że mimo iż jest to piękny zwyczaj, to jednak drugorzędny i nie powinniśmy skupiać na nim całej uwagi. Niestety wielu katolikom Wielka Sobota kojarzy się tylko z „pójściem ze święconką”, a jest to dzień, w którym powinniśmy się duchowo nastrajać i przygotowywać od uroczystej i najważniejszej w całym roku wieczornej liturgii Wigilii Paschalnej.
Wigilia Paschalna rozpoczyna już świętowanie Zmartwychwstania Pana Jezusa. Jest centralnym momentem Triduum Paschalnego. Liturgia Wigilii Paschalnej składa się z czterech, bogatych w symbole, części: liturgii światła, słowa, chrztu i Eucharystii.
Liturgia światła rozpoczyna się przed kościołem. Przy rozpalonym ognisku następuje poświęcenie ognia oraz paschału (Świeca symbolizująca Zmartwychwstałego Chrystusa). Następnie wszyscy wchodzą do nieoświetlonego kościoła, który powoli zostaje rozpromieniony blaskiem paschału. Następnie wszyscy wsłuchują się w słowa Orędzia Wielkanocnego (tzw. Exultet).
Liturgia Słowa tej uroczystości jest niezwykle rozbudowana. Wysłuchujemy kilku czytań, ukazujących historię zbawienia: od początku świata, przez wyprowadzenie z niewoli egipskiej, aż do przyjścia Mesjasza. W tym dniu ponownie rozbrzmiewa hymn Chwała na wysokości Bogu przy akompaniamencie organ i dzwonów. Ewangelię, po 40-dniowym czasie Wielkiego Postu ponownie poprzedza uroczysty śpiew Alleluja, przez który cały Kościół raduje się Zmartwychwstaniem Chrystusa.
Kolejną częścią obrzędów Wigilii Paschalnej jest liturgia chrzcielna, w czasie której ma miejsce uroczyste poświęcenie wody, która będzie służyć do chrztu, a także odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przez wszystkich zgromadzonych wiernych. Ostatnią częścią jest liturgia Eucharystyczna, do której wcześniejsze obrzędy nas przygotowują. Każda Msza św. jest uobecnieniem Paschy Chrystusa – Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Nasze uczestnictwo we Mszy św. i posilanie Ciałem Chrystusa jest zapowiedzią wiecznej Uczty w Królestwie Bożym.
8.00 – 13.00 – Poświęcenie pokarmów wielkanocnych (co pół godziny)
18.00 – Msza święta Wigilii Paschalnej
NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA
6.00 – Msza święta rezurekcyjna